Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Güneş Enerjisi Kullanım alanları

Güneş Enerjisi Kullanım alanlarıGüneş enerjisi, dünyanın en büyük enerji kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya üzerinde canlı ya da cansız birçok varlık güneşten yararlanmakta ve güneşten aldıkları enerjisi farklı enerji türlerine dönüştürmektedir. Bitkiler güneşten gelen enerjiyi kullanarak fotosentez yapmak ve bu şekilde besin üretirler.

Bitkilerin üretmiş olduğu besinler, dünya üzerinde ki canlıların besin ihtiyaçlarını karşılama konusunda oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Güneş enerjisinin başka bir avantajı ise dünyamızı ısıtması olmaktadır. Özellikle gece olduğunda havanın soğumasından dolayı anlaşılan bu fark, güneşin dünyamızı ısıttığını açıkça göstermektedir.

Güneş enerjisi nerelerde kullanılır?

Günümüzde güneş enerjisinin kullanıldığı alanlar iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan biri güneşin ısıtma etkisinden yararlanarak üretilen sıcak su depoları, bir diğeri ise güneşten gelen enerjinin soğurularak elektrik üretimini meydana getirdiği güneş panelleri olmaktadır. Sistem içerisinde yer alan elemanlar güneşten gelen ışınların etkisini artırarak sıcak su üretimine katkıda bulunmaktadır.

Bu sistemde güneş kollektörleri bulunur ve bu kollektörler doğrudan güneş ışığı alır. Güneşten gelen mevcut ısının artırılmasında önemli bir görev üstlenen güneş kolektörleri, içinden geçen soğuk suyu sağladığı yüksek oranda ki güneş enerjisi ile kısa bir zaman içerisinde ısıtmaktadır. Ayrıca güneş kollektörleri içerisinden geçen soğuk suyun ilgili depolara iletilene kadar ısındığını da belirtmek istiyoruz.

Güneş enerjisinin kullanıldığı bir diğer alan ise güneş enerjisinden elektrik üretimi olmaktadır. Fotovoltaik sistemler olarak adlandırılan güneşten elektrik üreten bu sistemler, güneşten gelen ve foton ismini taşıyan tanecikler ile elektrik üretimini gerçekleştirir.

Fotonlar üzerlerinde belirli bir enerji taşımaktadır. Taşınan bu enerji güneş panellerinde elektrik üretmek amacıyla kullanılmaktadır. Güneşten gelen enerji paneller tarafından soğurularak sistem içerisinde ki diğer elemanlara iletilmekte ve en sonunda evlerde kullanılabilen elektrik enerjisi ortaya çıkmaktadır.

 
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Fırsatlardan haberdar olmak için üye olun.
15 Aralık 2017 - 08:00
Son Yorumlar
  • Arzu Canlıkaya
    Selam, ben kuaförüm ve iş yerim hemen evimin altında, güneş enerjisi taktırmak istiyo... Devamı
  • Ergün Şimşek
    Balıkesir de yaşıyorum. Buraya bir güneş enerjisi taktırmak istiyorum ama hiçbir bilg... Devamı

Seo
Seo Fiyatları
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Güneş EnerjiSistemleri Kampanyalarını görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Anket
Sizce yenilenebilir enerji kaynaklarından hangisi daha avantajlıdır?
 
Tüketici Köşesi
Güneş Enerjisinin Kullanım AlanlarıGüneş Enerjisi Kullanım AlanlarıDünyanın en büyük enerji kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya üzerinde canlı ya da cansız birçok varlık güneşten yararlanmakta ...
Güneş Enerjisi İle Elektrik ÜretimiGüneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi Elektrik üretimi yapmak için alternatif enerji kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Sıcak Su SistemleriGüneş Enerjili Sıcak Su SistemleriGüneş enerji sistemleri ışık enerjisini ısı enerjisine dönüştürerek sıcak su temini sağlarlar.
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 4 konuk çevrimiçi

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi
Enerji kaynakları içinde en büyük yenilenebilir, çevre dostu, ısı ve elektrik enerjisi üretiminde kullanılan tükenmeyen bir enerjidir.
Güneş Pilleri
Güneş Pilleri
Kırsal ve yüksek yerlerde elektrik şebekelerinin olmadığı ya da elektrik şebekelerinden uzak yerlerde kullanılan, güneş enerji sistemidir.
Güneş Panelleri
Güneş Panelleri
Güneşten gelen belirli dalga boyundaki ışık enerjisini kullanım alanına göre uygun verimlilikte ısı enerjisine çeviren bir sistemdir.
Güneş Kollektörleri
Güneş Kollektörleri
Güneş kollektörleri, ülkemizin mevsim koşullarına uygun yerlere göre en sık su ısıtma da kullanılan, güneş ışığını ısıl enerjiye dönüştüren toplayıcılardır.
Güneş Bacaları
Güneş Bacaları
Sera düzenine benzeyen bir yapıya sahip, asıl amacı elektrik üretimi yapmak olan, %75 oranında seracılık yapılabilen santralleridir.
Web Tasarımı
Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
Güneş Enerji Sistemleri © 2012-2015
www.gunesenerjisistemler.com