Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Güneş Enerjili Sıcak Su Sistemleri

Güneş Enerjili Sıcak Su SistemleriGüneş enerji sistemleri ışık enerjisini ısı enerjisine dönüştürerek sıcak su temini sağlarlar. Güneş enerjili sıcak su ısıtıcıları çok değişik şekillerde yapılabilmektedir. Basit tip sıcak su ısıtıcılarında enerji toplama ve depolama aynı kap içinde yapılır. Kendinden depolu sıcak su ısıtıcıları denilen bu ısıtıcıların avantajı, taşınabilir olmalarıdır.

Tabii dolaşımlı sistemler:

En yaygın kullanılan sıcak su ısıtma sistemlerindendir. "Termosifon tipi su ısıtıcısı" olarak da isimlendirilir. Sistem düz toplayıcılardan ve yalıtılmış bir depodan ibarettir. Açık veya kapalı devreli olarak yapılabilirler. Tabii dolaşımlı, açık devreli sıcak su sisteminde, toplayıcılarda ısınan su genişleyerek deponun üst kısmından depoya akar. Bunun yerini deponun altındaki soğuk su alır.

Güneş ışınlarının olduğu ve toplayıcı sıcaklığı depo sıcaklığından büyük olduğu müddetçe sirkülasyon devam eder. Soğuk iklimlerde toplayıcılarda dolaşan suyun donma problemi vardır. Donma ihtimalinin olduğu günlerde sistemin boşaltılması lazımdır.

Ayrıca, toplayıcılarda dolaşan su ile kullanılan su karışıyorsa, toplayıcı borularında korozyona sebebiyet verebilir veya kireçlenme ile boru et kalınlığı artabilir. Bu problemleri ortadan kaldırmak için, toplayıcı devresinde donma sıcaklığı düşük ve antifiriz ilaveli akışkan dolaştırılarak, sistem kapalı devreli yapılır.

Tabii dolaşımlı sıcak su sistemlerinde, pompaya ve otomatik kumanda cihazlarına ihtiyaç olmadığından, basit ve kullanışlıdırlar. Ancak, sirkülasyonun olabilmesi için, deponun toplayıcılardan daha yüksekte olması gerekir. Bu sebeple de sistemin yerleştirilmesi zordur.

Pompalı sistemler:

Pompalı sıcak su sisteminde, genel olarak pompa, diferansiyel, termostat, sıcak su deposu, genişleme tankı ve çek valf bulunur. Tabii dolaşımlı sistemlerde olduğu gibi açık devreli veya kapalı devreli yapılabilirler.

Sıcak su üretiminde kullanılan toplayıcılar, bulunduğu yerin enlemine eşit eğimde ve güneye doğru olarak yerleştirilmelidirler.

 
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Fırsatlardan haberdar olmak için üye olun.
15 Aralık 2017 - 08:01
Son Yorumlar
  • Arzu Canlıkaya
    Selam, ben kuaförüm ve iş yerim hemen evimin altında, güneş enerjisi taktırmak istiyo... Devamı
  • Ergün Şimşek
    Balıkesir de yaşıyorum. Buraya bir güneş enerjisi taktırmak istiyorum ama hiçbir bilg... Devamı

Seo
Seo Fiyatları
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Güneş EnerjiSistemleri Kampanyalarını görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Anket
Sizce yenilenebilir enerji kaynaklarından hangisi daha avantajlıdır?
 
Tüketici Köşesi
Güneş Enerjisinin Kullanım AlanlarıGüneş Enerjisi Kullanım AlanlarıDünyanın en büyük enerji kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya üzerinde canlı ya da cansız birçok varlık güneşten yararlanmakta ...
Güneş Enerjisi İle Elektrik ÜretimiGüneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi Elektrik üretimi yapmak için alternatif enerji kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Sıcak Su SistemleriGüneş Enerjili Sıcak Su SistemleriGüneş enerji sistemleri ışık enerjisini ısı enerjisine dönüştürerek sıcak su temini sağlarlar.
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 5 konuk çevrimiçi

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi
Enerji kaynakları içinde en büyük yenilenebilir, çevre dostu, ısı ve elektrik enerjisi üretiminde kullanılan tükenmeyen bir enerjidir.
Güneş Pilleri
Güneş Pilleri
Kırsal ve yüksek yerlerde elektrik şebekelerinin olmadığı ya da elektrik şebekelerinden uzak yerlerde kullanılan, güneş enerji sistemidir.
Güneş Panelleri
Güneş Panelleri
Güneşten gelen belirli dalga boyundaki ışık enerjisini kullanım alanına göre uygun verimlilikte ısı enerjisine çeviren bir sistemdir.
Güneş Kollektörleri
Güneş Kollektörleri
Güneş kollektörleri, ülkemizin mevsim koşullarına uygun yerlere göre en sık su ısıtma da kullanılan, güneş ışığını ısıl enerjiye dönüştüren toplayıcılardır.
Güneş Bacaları
Güneş Bacaları
Sera düzenine benzeyen bir yapıya sahip, asıl amacı elektrik üretimi yapmak olan, %75 oranında seracılık yapılabilen santralleridir.
Web Tasarımı
Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
Güneş Enerji Sistemleri © 2012-2015
www.gunesenerjisistemler.com