Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Güneş Enerji Sistemleri İle Elektrik Üretimi

Güneş Enerji Sistemleri İle Elektrik ÜretimiGüneş enerjisi elektrik üretimi yapmak için alternatif enerji kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Güneş enerjisi yenilenebilir ve doğa dostu bir enerji çeşididir. Tükenmeyen enerji sınıfında yer alan güneş enerjisi, özel kurulan sistemler sayesinde elektrik enerjisinin elde edilmesini sağlamaktadır. Güneş enerjisi sistemleri içerisinde güneş panelleri bulunmaktadır ve alınan enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi ilk olarak bu panellerden başlamaktadır.

Güneş enerjisi ile nasıl elektrik üretilir?

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi gerçekleştirmek için yapılması gereken güneş paneli sistemlerinin kurulmasıdır. Güneş panelleri içerisinde yer alan güneş hücreleri gelen enerjinin soğurulmasını sağlamakta ve soğurulan enerji sistemin belirli kısımlarından geçerek jeneratöre iletilmektedir. Soğurma ne demek diye soracak olanlar için; bu işlemin ışık enerjisinin belirli oranda emilmesi anlamına geldiğini söylemeden geçmeyelim.

Güneş enerjisi ile verimli bir elektrik üretimi gerçekleştirmek için dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki güneş panellerinin güneşe belirli bir açı ile doğrultulmasıdır. Çünkü panellerinin açısı verimlilik bakımından önemli bir noktada bulunmaktadır. Yanlış bir açı ile güneşe yönlendirilen güneş panellerinden istenen oranda elektrik enerjisi elde etmek pek de mümkün değildir.

Yapılan istatiksel çalışmalara göre ülkemizde kurulmak istenen bir güneş enerjisi sisteminde yer alan güneş panellerinin 60 derecelik açılar ile güneşe bakması gerekmektedir. Ülkemiz, ekvator çizgisinin hemen üzerinde 36 – 42 kuzey paralelleri ve 26-45 doğu meridyenleri koordinatlarında yer aldığı için güneş panellerinin 60 derecelik açılar ile konuşlandırılması en ideal ölçü olarak görülmüştür.

Güneş enerjisi sistemleri, yenilenebilir enerji kaynakları için verilebilecek en önemli örneklerden biridir. Bu sistemler sayesinde bir aile günlük elektrik enerjisi ihtiyacını rahatça karşılayabilmekte ve sistemler içerisinde ortalama 6 – 20 güneş paneli bulundurması yeterli olmaktadır.

Bu yüzden güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapmak isteyenler, herhangi bir zorluk yaşamadan sistemlerini kurabilmekte ve ardından oldukça kolay bir şekilde elektrik üretimi gerçekleştirebilmektedir.

 
Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Fırsatlardan haberdar olmak için üye olun.
15 Aralık 2017 - 08:00
Son Yorumlar
  • Arzu Canlıkaya
    Selam, ben kuaförüm ve iş yerim hemen evimin altında, güneş enerjisi taktırmak istiyo... Devamı
  • Ergün Şimşek
    Balıkesir de yaşıyorum. Buraya bir güneş enerjisi taktırmak istiyorum ama hiçbir bilg... Devamı

Seo
Seo Fiyatları
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Güneş EnerjiSistemleri Kampanyalarını görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Anket
Sizce yenilenebilir enerji kaynaklarından hangisi daha avantajlıdır?
 
Tüketici Köşesi
Güneş Enerjisinin Kullanım AlanlarıGüneş Enerjisi Kullanım AlanlarıDünyanın en büyük enerji kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya üzerinde canlı ya da cansız birçok varlık güneşten yararlanmakta ...
Güneş Enerjisi İle Elektrik ÜretimiGüneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi Elektrik üretimi yapmak için alternatif enerji kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Sıcak Su SistemleriGüneş Enerjili Sıcak Su SistemleriGüneş enerji sistemleri ışık enerjisini ısı enerjisine dönüştürerek sıcak su temini sağlarlar.
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 3 konuk çevrimiçi

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi
Enerji kaynakları içinde en büyük yenilenebilir, çevre dostu, ısı ve elektrik enerjisi üretiminde kullanılan tükenmeyen bir enerjidir.
Güneş Pilleri
Güneş Pilleri
Kırsal ve yüksek yerlerde elektrik şebekelerinin olmadığı ya da elektrik şebekelerinden uzak yerlerde kullanılan, güneş enerji sistemidir.
Güneş Panelleri
Güneş Panelleri
Güneşten gelen belirli dalga boyundaki ışık enerjisini kullanım alanına göre uygun verimlilikte ısı enerjisine çeviren bir sistemdir.
Güneş Kollektörleri
Güneş Kollektörleri
Güneş kollektörleri, ülkemizin mevsim koşullarına uygun yerlere göre en sık su ısıtma da kullanılan, güneş ışığını ısıl enerjiye dönüştüren toplayıcılardır.
Güneş Bacaları
Güneş Bacaları
Sera düzenine benzeyen bir yapıya sahip, asıl amacı elektrik üretimi yapmak olan, %75 oranında seracılık yapılabilen santralleridir.
Web Tasarımı
Web Tasarımı ve Seo Danışmanlığı - Webhome
Güneş Enerji Sistemleri © 2012-2015
www.gunesenerjisistemler.com